להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:

מאמר לחג השבועות, על דויד בן-יוסף וספריו   מאת: נפתלי פלדמן   חג מתן תורה, תשע"א
 
האם יש סיכוי לאהבה? ספרו הראשון של דוד בן-יוסף, רב המכר שרבים, רבים, כל כך מכירים עוד משנות התשעים. מאז, יצא כבר בלמעלה ממאתיים אלף עותקים ותורגם לאנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית.

הספר, שעל כריכתו זורם נהר ודיוקן מחייך של הרבי מליובאוויטש, מצא מיד את מקומו במדפי נפשות רבות המחפשות אחר עצמן, המבקשות לשמוע את קולן שלהן ואינן יכולות תחת כל המערכות שכאן, ובעיקר מערכות החינוך והבריאות. (מתוך כתבה ב"מקור ראשון").
 
רבים אינם יודעים, אולם מאז יצא הספר "האם יש סיכוי לאהבה?", כתב דויד 11 ספרים נוספים, והיום בגיל 78 היד עוד נטויה.

דוד שנולד במאה שערים ליוסף ולמרים שפיצר, גדל בבית סבו וסבתו הזקנים והחולים בשכונת שערי חסד לאחר מות אמו ואחותו, לא החזיק מעמד בשום מסגרת לאורך זמן, ונדד במהלך חייו בין יותר משלושים מקומות מגורים, תוך כדי עיסוק במקצועות רבים ושונים. הוא שינה את שמו ל"בן-יוסף" בהשראת סיפור גבורתו של שלמה בן-יוסף.

החל משנות הארבעים לחייו עסק בהוראת השפה האנגלית בכמה מוסדות לימוד על יסודיים. היה מראשוני הדוגלים בחינוך הפתוח בארץ ופיתח שיטות הוראה ייחודיות תוך שימת דגש על חדוות היצירה של התלמידים. במהלך מלחמת ששת הימים, ניצל ממוות, לאחר שהותקף בידי טנק מצרי, דבר שעל פי עדותו חולל בו שינוי בבת אחת.
כאן התחיל המסע שלו אל החינוך לבריאות, ואל הדרך לריפוי והחייאה עצמית תוך כדי עבודה רוחנית ואישית. דוד חוזר וכותב בספריו כי: "אפשר להפוך גידול ממאיר לגידול מאיר ".
בספרים שלו מותח דוד בקורת רבה על מערכת החינוך. לפי תפיסתו יש לעודד את התלמיד לחשוב וליצור ולהתקדם בקצב שלו (או במילים שלו, "חנוך לנער על פי דרכו, ולא חנוק לנער").
מטרת החינוך היא כלשונו: לחיי"ם, ראשי תיבות
: לחוות חדוות יצירה ייחודית משמעותית. 

אולם, מה זאת אהבה?  על מה דוד מדבר?  להלן קטע מהספר 'האם יש סיכוי לאהבה' עמוד 67:
"התקשרתי לבית החולים ושאלתי את ד"ר שי אם יוכל לתרום לי מזמנו. ד"ר שי קיבל אותי בחדרו במאור פנים ושאל: "'מה אני יכול לעשות למענך?". "אולי אתה יכול להסביר לי, מדוע מטפלת המערכת הרפואית בסימפטומים ומתעלמת מהשורשים?" - שאלתי. והוא שאל: "מה המקצוע שלך?", ואני אמרתי: "מחנך!", והוא אמר: "מיד חשדתי". והוא אמר: "אתה מבקש ממני להסביר לך מדוע מטפלת המערכת הרפואית בסימפטומים ומתעלמת מהשורשים? ואני רוצה לבקש ממך להסביר לי, מדוע המערכת החינוכית מייצרת את השורשים האלה?". "אני לא מבין אותך!" אמרתי. "אנסה להסביר לך", אמר ד"ר שי - "הבוקר הייתה אצלי אמא, עם ילד בן שתים עשרה, עם סכרת קשה, ואני רשמתי לו אינסולין. ואם תשאל אותי: 'האם אין פתרון טוב יותר מאשר לשעבד את הילד הזה לכל חייו למזרק?" אענה לך שיש.
יש תרופה נפלאה שיכולתי לרשום לילד במקום אינסולין. תרופה פשוטה מאד, שקל מאד להשיג אותה, ובכל זאת קשה מאד. כמעט בלתי אפשרי. עד היום לא הצליחו לייצר אותה ייצור המוני.
שם התרופה: 'אהבה'... אהבה היא מכלול שלם של תיפקודים יצירתיים, שאינם בשליטת מערכת הבריאות, אלא בעיקר במערכת החינוך. ילד רגוע, ילד שבע רצון, ילד מאושר, ילד בן חורין, לא יחלה לעולם. לא בסכרת, לא בקצרת ולא בשום מחלה אחרת.".
 
מספריו הבולטים והמוכרים של דוד, עגולי השמחה של דסי, שרבים קראו, והופתעו לדעת שגם ספר זה הוא פרי עטו של דוד. עולות שאלות קשות:
האם מחלת הסרטן היא גזירה? האם מי שחלה בסרטן הוא בסך הכל אדם שאין לו מזל?
דוד בן-יוסף מגלה - גם על עצמו - שאין זה כך. ישנו תהליך שבעצם מצמיח את הסרטן בגופו של האדם. אם נזהה ונכיר בתהליך הזה, נוכל לשנות את כיוון התהליך, להשתלב בתנועה לחיי"ם, וכך למנוע סרטן, וגם להבריא מסרטן.
דוד חלה בסרטן מספר פעמים בימי חייו, וריפא את עצמו בעבודה הרוחנית האישית שלו. דוד מספר על עצמו (מתוך שיחה עם הרב רן שריד):
...וכך גם היה לפני עשרים שנה, כשתקף אותי הגידול הממאיר והרופאים הספידו אותי ורצו לנתח אותי - ברחתי מבית החולים, הבנתי שגם למחלה זו יש ממד של בחירה, שהמחלה באה כי עוד הפקתי מתוכי את מעיין האהבה, וכשעבדתי על עצמי הפכתי את הגידול הממאיר לגידול מאיר !.
 
ספר נוסף שיצא לאחרונה, עם דוד בן-ישי, לומד דוד בן-יוסף, ובקיצור דוד, מאוד מתאים לחג השבועות הקרב ובא. בספר מכתבים שכתב דוד ל"ידיד נפש שלו", על דיכאון גדול שהיה שרוי בו. הוא מספר לו על שיחות עם הפסיכיאטר שלו, ולמעשה גם הפסיכיאטר של כל העולם כולו, דויד המלך. עם דויד הוא משוחח על זוגיות, על הצלחות ועל כישלונות. ביחד הם מלבנים את עבודת האהבה ומשפרים אותה.
ידיד זה הוא לא בשר ודם. מדבריו של דוד:
אנו אומרים בשבת:  "ידיד נפש אב הרחמן". ידיד הנפש הואבורא עולם שמשוחח איתי כל יום דרך התביעה שלו ממני לבחור בחיים. אני חש שאנשים לא מבינים אותי, אך יוצר אוזן הוא הכי מקשיב. כל יום אני לומד מספר זה ומקבל כוחות מחדש. כל הספר כולו הוא לימוד אישי איך לאהוב. כתבתי אותם לעצמי, אך הרב אבינר, רבהיישוב בו גרתי בעבר, נתקל במכתבים אלו ויזם את הוצאתם לאור.

(מתוך שיחה עם הרב רן שריד):
דוד, מה אתה מאחל לך ולכל ישראל לכבוד החג הקרב ובא?
אני מקווה שנדע ללמוד ממנו (הקב"ה)  את אומנות האהבה. ביום חתונתו - זה חג מתן תורה. כל התורה כולה היא ספר אהבה. חג החירות לא מסתיים בפסח. זה שיצאנו ממצרים זה נחמד מאוד - אך חופש בשביל מה? החירות בשלמותה באה בחג השבועות שאז הזוגיות העמוקה שלנו עם ריבונו של עולם הופיעה בנתינת התורה.
אני מרגיש שאני לקראת התחלת השליחות שלי בעולם. עד עכשיו זה היה רק הכשרה, טירונות. אבל עכשיו במקום ללחום אני מתחיל לחלום. אני מקווה שאנשים ישמעו את חלומי, לבשר לעולם מה טמון בתורה שידיד הנפש כתב לעולם. מה זו המילה "אהבה" ואיך עובדים על זה, ואיך הופכים להיות בעל יותר טוב בכל יום מחדש. אני רק בתחילת הלימוד...
 
למעוניינים, ניתן להשיג את ספריו החדשים באתר:
 

  
http://www.laor-printing.co.il/145995/ספרי-דויד-בן-יוסף 
 
או בטלפונים: 

נפתלי 054-9409212,
אילן 050-7698191
.
חג שבועות שמח.

 צ'ק שצורף בשנות ה-80 לספריו של דוד בן-יוסף
 

נפתלי פלדמן

 
לייבסיטי - בניית אתרים